جاذبه های گردشگریراهنمای سفرطبیعت گردی

تنگه واشی؛ راهنمای جامع رسیدن به این بهشت طبیعت

بهشت طبیعت در نزدیکی تهران

فرار از شلوغی شهر و پناه بردن به آغوش طبیعت، آرزوی بسیاری از ساکنان کلانشهرها است. تنگه واشی یک جاذبه گردشگری با زیبایی‌های خیره‌کننده و آبشار خنک و گوارا، مقصدی ایده‌آل برای پیک نیک آخر هفته و رهایی از روزمرگی‌هاست.

این تنگه زیبا و آبشار انتهایی آن، در نزدیکی شهر فیروزکوه واقع شده‌اند. برای رسیدن به آبشار، باید از دو تنگه عبور کنید؛ تنگه اول واشی نام دارد و تنگه دوم سا. به همین دلیل، آبشار این منطقه را با نام ساواشی می‌شناسند. این آبشار 15 متر ارتفاع دارد و حوضچه‌ای زلال در پای آن شکل گرفته است.نمایی از تنگه واشی فیروزکوه

سفری یک روزه به تنگه واشی

سفری یک روزه به تنگه واشی تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهد بود. در طول مسیر، می‌توانید از طبیعت بکر و تماشایی تنگه‌ها، دشت سرسبز ساواشی و منظره چشم‌نواز آبشار لذت ببرید. دشت ساواشی از حدود 120 سال پیش، قلمرو عشایر سنگسری بوده است.لوح سنگی تنگه واشی فیروزکوه

علاوه بر زیبایی‌های طبیعی، این تنگه قدمتی تاریخی نیز دارد. در طول مسیرتان، می‌توانید نشانه‌هایی از این تاریخ کهن را مشاهده کنید.

مسیر دسترسینمایی از تنگه واشی فیروزکوه1

 • با ماشین:

برای رسیدن به تنگه واشی، از جاده فیروزکوه به سمت تهران حرکت کنید. بعد از طی مسافتی حدود 17 کیلومتر، به دوراهی واشی خواهید رسید. از این دوراهی، به سمت چپ بپیچید و حدود 8 کیلومتر دیگر مسیر را ادامه دهید تا به ابتدای تنگه واشی برسید.

 • با اتوبوس:
  • از اتوبوس‌های مسیر تهران – فیروزکوه تا ایستگاه «آبسرد» بروید.
  • از آبسرد تا روستای جلیزجند می‌توانید با تاکسی یا ماشین‌های محلی بروید.
  • از روستای جلیزجند تا تنگه واشی حدود 2 کیلومتر پیاده‌روی در پیش دارید.

بهترین زمان و نکاتی برای بازدید از تنگه واشیتنگه سا در فیروزکوه

 • بهترین زمان برای بازدید از این منطقه، فصل بهار و اوایل پاییز است. در این فصول، هوا خنک و دلپذیر است و می‌توانید از طبیعت سرسبز تنگه لذت ببرید.
 • برای رفتن به تنگه واشی، کفش و لباس مناسب پیاده‌روی به همراه داشته باشید. مسیر دسترسی به آبشار، کمی ناهموار و لغزنده است.
 • در طول مسیر، به زباله‌های خود دقت کنید و از ریختن آن‌ها در طبیعت خودداری کنید.
 • به قوانین و مقررات مربوط به حفظ محیط زیست احترام بگذارید.تنگه واشی

با رفتن به تنگه واشی، خاطره‌ای خوش از یک سفر کوتاه و لذت‌بخش را برای خود رقم بزنید. شما می‌توانید مطالب مرتبط با طبیعت گردی و راهنمای سفر را در مجله همسفرشیم مطالعه کنید.

معرفی بهترین شهربازی های تهران؛ از سرپوشیده تا روباز

بهترین تفرجگاه‌های خنک و سرسبز اطراف تهران برای فرار از گرمای تابستان کدامند؟

محله‌ فاولا برزیل کجاست؟ تجربه زندگی در قلب تفاوت‌ها

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا