باغ و بوستان

باغ ارم شیراز، معجزه معماری ایرانی

درختان تناور، حوض‌های فیروزه‌ای، عمارتی باشکوه

باغ ارم شیراز، مشهور به نگین سبز فارس، یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین باغ‌های ایرانی است که در قلب شهر شیراز واقع شده است. قدمت این باغ به دوران ساسانیان باز می‌گردد و در طول تاریخ، شاهد فراز و نشیب‌های بسیاری بوده است.باغ ارم شیراز

تاریخچه باغ ارم

 • دوران ساسانیان: گفته می‌شود که باغ ارم در دوران ساسانیان به عنوان یک باغ شاهی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
 • دوران آل بویه: در دوران آل بویه، باغ ارم مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و به یکی از زیباترین باغ‌های ایران تبدیل شد.
 • دوران صفویه: در دوران صفویه، باغ ارم به عنوان باغی ییلاقی مورد استفاده قرار می‌گرفته و شاهان صفوی در فصل‌های گرم سال به این باغ می‌آمدند.
 • دوران زندیه: کریم خان زند، وکیل الرعایا، دستور بازسازی و گسترش باغ ارم را صادر کرد. در این دوران، عمارتی باشکوه در وسط باغ ساخته شد و باغ ارم به یکی از زیباترین باغ‌های ایران تبدیل شد.
 • دوران قاجار: در دوران قاجار، باغ ارم به خاندان قاجار تعلق داشت و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.
 • دوران پهلوی: در دوران پهلوی، باغ ارم به عنوان یک باغ ملی شناخته شد و تحت حفاظت قرار گرفت.باغ ارم شیراز

معماری باغ ارم

باغ ارم در مساحتی حدود 11000 متر مربع واقع شده است و دارای دو بخش اندرونی و بیرونی است. بخش اندرونی باغ ارم شامل عمارتی باشکوه، باغ نارنجستان، و باغ گل‌ها است. بخش بیرونی باغ ارم شامل باغ سرو، باغ سیب، و باغ انگور است.

عمارت باغ ارم دارای تزئینات بسیار زیبایی از جمله نقاشی‌های دیواری، گچ‌بری‌ها، و آینه‌کاری‌ها است که ساعت‌ها چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند.معماری باغ ارم شیراز

جاذبه‌های گردشگری باغ ارم

 1. عمارت باغ ارم: عمارت باغ ارم در وسط باغ واقع شده است و دارای دو طبقه است. طبقه اول عمارت شامل تالارها و اتاق‌های متعدد است و طبقه دوم عمارت شامل یک شاه‌نشین بزرگ است. عمارت باغ ارم دارای تزئینات بسیار زیبایی است، از جمله نقاشی‌های دیواری، گچ‌بری‌ها، و آینه‌کاری‌ها.
 2. باغ نارنجستان: باغ نارنجستان در ضلع جنوبی عمارت باغ ارم واقع شده است و شامل درختان نارنج متعددی است. باغ نارنجستان دارای یک حوض بزرگ در وسط باغ است و فضایی بسیار زیبا و آرامش‌بخش دارد.
 3. باغ گل‌ها: باغ گل‌ها در ضلع شمالی عمارت باغ ارم واقع شده است و شامل انواع گل‌های مختلف است. باغ گل‌ها دارای یک حوض بزرگ در وسط باغ است و فضایی بسیار زیبا و دیدنی دارد.
 4. باغ سرو: باغ سرو در ضلع غربی باغ ارم واقع شده است و شامل درختان سرو متعددی است. باغ سرو دارای یک حوض بزرگ در وسط باغ است و فضایی بسیار زیبا و آرامش‌بخش دارد.
 5. باغ سیب: باغ سیب در ضلع شرقی باغ ارم واقع شده است و شامل درختان سیب متعددی است. باغ سیب دارای یک حوض بزرگ در وسط باغ است و فضایی بسیار زیبا و دیدنی دارد.
 6. باغ انگور: باغ انگور در ضلع جنوبی باغ ارم واقع شده است و شامل درختان انگور متعددی است. باغ انگور دارای یک حوض بزرگ در وسط باغ است و فضایی بسیار زیبا و دیدنی دارد.باغ ارم شیراز

باغ ارم، به عنوان یکی از زیباترین باغ‌های ایرانی، در سال 1390 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

در اینجا تصاویری از باغ ارم شیراز را برای شما به نمایش گذاشتیم. همچنین دیگر مطالب مربوط به باغ و بوستان را می‌توانید در مجله همسفرشیم دنبال کنید.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا