آثار باستانی

مسجد سنگی داراب، یادگاری از شکوه ساسانیان

آتشکده آذرخش: سفری به اعماق تاریخ ایران

آتشکده آذرخش، که به مسجد سنگی نیز شهرت دارد، گویی از دل کوه تراشیده شده تا یادگاری از دوران شکوه و عظمت آیین زرتشت در ایران را به نمایش بگذارد. قدمت این بنای شگفت‌انگیز به دوره ساسانیان می‌رسد و در پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر داراب، در استان فارس واقع شده است.

 سفری در گذر زمان:

تصور کنید در قرن سوم میلادی، در زمان حکومت بهرام پنجم ساسانی، هستید. ندای کمانچه و نی در فضا پیچیده و بوی خوش عود در هوا پراکنده شده است. موبدان زرتشتی با لباس‌های سفید و عمامه‌های بلند، در حال روشن کردن آتش مقدس در آتشکده آذرخش هستند. زرتشتیان از سراسر فارس به این مکان مقدس آمده‌اند تا در برابر آتش نیایش کنند و از اهورامزدا طلب یاری و برکت نمایند.

تاریخچه مسجد سنگی

معماری مسجد سنگی:

همانطور که به آتشکده نزدیک می‌شوید، عظمت و شکوه آن شما را مجذوب خود می‌کند. بنای سنگی این مکان به شکل مربع است و از چهار ایوان در اضلاع خود تشکیل شده است. در وسط صحن، سکویی قرار دارد که محل نگهداری آتش مقدس بوده است. اتاق آتشدان نیز در ضلع شمالی صحن اصلی واقع شده و مکانی برای روشن کردن آتش مقدس به شمار می‌رفته است.

 تزئیناتی ساده، اما گویا:

برخلاف بسیاری از بناهای دوره ساسانی که با تزئینات و حجاری‌های پرنقش و نگار آراسته شده‌اند، آتشکده آذرخش از تزئینات ساده‌ای برخوردار است. در برخی از قسمت‌های این بنا، نقوش هندسی و حجاری‌هایی از حیوانات دیده می‌شود که ظرافت و زیبایی خاص خود را دارند.

زیبایی های مسجد سنگی

گنجینه‌ای از تاریخ و هنر:

آتشکده آذرخش فقط یک بنای تاریخی نیست، بلکه گنجینه‌ای از هنر، فرهنگ و باورهای مردم ایران باستان است. این مکان یادآور دورانی است که زرتشت یگانه دین رسمی کشور بود و آتش مقدس در جایگاه ویژه‌ای در میان مردم قرار داشت.

مسجد سنگی ورای تاریخ، مقصدی گردشگری:

امروزه، آتشکده آذرخش به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم استان فارس شناخته می‌شود. گردشگران بسیاری از سراسر ایران و جهان به این مکان سفر می‌کنند تا از عظمت و شکوه این بنای تاریخی دیدن کنند و سفری در گذر زمان را تجربه نمایند.

نمای داخلی مسجد سنگی

 مسیری دسترسی مسجد سنگی:

مسیر دسترسی به آتشکده آذرخش کمی ناهموار است، اما به زیبایی آن می‌ارزد. برای رسیدن به این مکان باید از طریق جاده داراب – فسا به سمت روستای سهل‌آباد حرکت کنید و سپس از آنجا راه فرعی را به سمت آتشکده طی کنید.

بحر المیت در اردن: نگینی شور در میان بیابان

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا