آثار باستانی

دارابگرد: اولین شهر گرد جهان

دارابگرد: گشتی در کهن‌ترین شهر دایره‌ای جهان

تاریخچه دارابگرد:

دارابگرد، که نام باستانی آن “دارا” بوده، شهری تاریخی در استان فارس ایران است که قدمت آن به دوره هخامنشیان می‌رسد. این شهر در 6 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان داراب واقع شده و به عنوان یکی از پنج ایالت مهم پارس باستان شناخته می‌شده است. برخی از مورخین بنای شهر را به داراب‌شاه، از نوادگان اسفندیار، نسبت می‌دهند. در حالی که برخی دیگر داریوش اول هخامنشی را بنیانگذار آن می‌دانند.

دارابگرد در دوره ساسانیان رونق چشمگیری یافت و به یکی از مهم‌ترین شهرهای امپراتوری ساسانی تبدیل شد. شاپور اول ساسانی پس از پیروزی بر رومیان در جنگی که در سال 260 میلادی در نزدیکی این شهر رخ داد، دستور به ساخت نقش برجسته‌ای در کوه نقش رستم در پاسارگاد به یادبود این پیروزی داد.

گشتی در کهن‌ترین شهر دایره‌ای جهان

معماری دارابگرد:

یکی از بارزترین ویژگی‌های دارابگرد، معماری مدور آن است. این شهر به شکل یک دایره کامل با قطر تقریبی 2 کیلومتر ساخته شده بود که توسط دیواری عظیم احاطه می‌شد. در داخل شهر، خیابان‌ها به صورت شعاعی از مرکز به سمت دروازه‌ها امتداد داشتند و محله‌های مختلفی را از یکدیگر جدا می‌کردند. همچنین، بناهای مختلفی از جمله کاخ‌ها، معابد، کارگاه‌ها و خانه‌های مسکونی در داخل شهر وجود داشته‌اند.

معماری دارابگرد، گردترین شهرتاریخی جهان

اهمیت دارابگرد:

شهر توریستی تاریخی دارابگرد به عنوان یکی از تاریخی ترین شهرهای گرد دنیا اهمیت بسیاری دارد. دارابگرد به دلیل موقعیت استراتژیک خود در مسیر جاده ابریشم، از اهمیت تجاری و نظامی بالایی برخوردار بود. این شهر همچنین مرکز استخراج و فرآوری سنگ نمک بوده و یکی از مهم‌ترین منابع درآمد ایالت پارس به شمار می‌رفته است.

ویرانی:

این شهر در طول تاریخ فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته است. این شهر در دوره‌های مختلف مورد حمله اعراب، مغولان و تیموریان قرار گرفته و ویران شده است. با وجود این، بقایای ابن شهر هنوز هم پابرجا هستند و گواهی بر عظمت و شکوه این شهر باستانی می‌باشند.

کاوش‌های باستان‌شناسی:

کاوش‌های باستان‌شناسی در دارابگرد از اواخر قرن 19 میلادی آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد. این کاوش‌ها اطلاعات ارزشمندی را در مورد تاریخ، فرهنگ و معماری این شهر باستانی به دست داده‌اند. هم اکنون کاوش های باستانی در این شهر دایره ای تاریخی ادامه دارد.

دارابگرد: گشتی در کهن‌ترین شهر دایره‌ای جهان

موزه:

در حال حاضر، موزه‌ای در نزدیکی شهر داراب واقع شده که در آن اشیای مختلفی از جمله سفال‌ها، ظروف فلزی، سکه‌ها و مهرها که در کاوش‌های باستان‌شناسی دارابگرد به دست آمده‌اند، به نمایش گذاشته شده‌اند.

جاذبه گردشگری دارابگرد:

این شهر به دلیل تاریخ غنی و معماری منحصر به فرد خود، یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری استان فارس به شمار می‌رود. بازدیدکنندگان می‌توانند از بقایای شهر باستانی، موزه دارابگرد و همچنین جاذبه‌های طبیعی منطقه مانند چشمه‌ها و آبشارها دیدن کنند.

آبشار کیامید: سفری به سرزمین آب و سرسبزی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا