اخبار گردشگری

شفق قطبی در کویر ایران!

 رقص نور در آسمان خراسان جنوبی

شب جمعه، بخش‌های زیادی از جهان شاهد رقص نور خیره‌کننده شفق قطبی بودند. این پدیده که به دلیل یکی از قوی‌ترین طوفان‌های ژئومغناطیسی دو دهه اخیر رخ داد، در عرض‌های جنوبی‌تر و حتی در ایران هم قابل مشاهده بود.

آزاد کریمی، عکاس ایرانی، که برای ثبت تصاویر ستارگان و آسمان شب به کویر سه‌قلعه در استان خراسان جنوبی رفته بود، به طور اتفاقی شاهد این پدیده نادر بود.

او در حدود ساعت 2 بامداد روز 22 اردیبهشت، شفق قطبی را در آسمان ایران ثبت کرد. کریمی پس از چند ساعت که به مشهد بازگشت و به اینترنت دسترسی پیدا کرد، متوجه شد که از این پدیده نادر در ایران عکس گرفته است.

مشاهده شفق قطبی در ایران اتفاقی نادر است. این پدیده معمولاً در عرض‌های جغرافیایی بالاتر و نزدیک به قطب‌ها رخ می‌دهد.

اما طوفان ژئومغناطیسی اخیر که به عنوان “طوفان خورشیدی” نیز شناخته می‌شود، قدرت شفق قطبی را تا حدی افزایش داد که در عرض‌های جنوبی‌تر نیز قابل مشاهده بود.

عکس‌ آزاد کریمی از شفق قطبی
عکس‌ آزاد کریمی از شفق قطبی

عکس‌های آزاد کریمی از شفق قطبی در کویر سه‌قلعه، زیبایی خیره‌کننده این پدیده را به تصویر می‌کشد.

آزاد کریمی در صفحه اینستاگرام خود میگوید: وقتی از این قسمت آسمون عکاسی میکردم میدونستم یه چیز غافلگیر کننده منتظرم هست من هواتاب های فوق العاده ای ثبت کردم اما این یه چیز دیگه ای هست نوری از قطب شمال شفق قطبی سلام زیبای کم پیدا سه قلعه خراسان جنوبی ۱ بامداد ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

Azad Karimi

ایسنتاگرام – Azad Karimi

این تصاویر یادآور این نکته هستند که طبیعت همیشه شگفتی‌های جدیدی برای ارائه دارد و گاهی اوقات، اتفاقات غیرمنتظره می‌توانند مناظر چشم‌نوازی را خلق کنند.

شفق قطبی در مدار ۳۳ درجه ایران شفق قطبی در مدار ۳۳ درجه ایران شفق قطبی در مدار ۳۳ درجه ایران شفق قطبی در مدار ۳۳ درجه ایران شفق قطبی در مدار ۳۳ درجه ایران شفق قطبی در مدار ۳۳ درجه ایران شفق قطبی در مدار ۳۳ درجه ایران شفق قطبی در مدار ۳۳ درجه ایران

شفق قطبی چیست و کجاها رخ می‌دهد؟

شفق قطبی یا نورهای شمالی، پدیده‌ای طبیعی و خیره‌کننده است که در آسمان شب رخ می‌دهد. این پدیده زمانی اتفاق می‌افتد که ذرات باردار خورشید (باد خورشیدی) با اتم‌های موجود در یونوسفر زمین برخورد می‌کنند.

برخورد این ذرات با اتم‌ها، باعث یونیزه شدن آنها و آزاد شدن انرژی به صورت نور می‌شود. این نورها در آسمان به رقص در می‌آیند و رنگ‌های مختلفی مانند سبز، قرمز، آبی و بنفش را ایجاد می‌کنند.

شفق قطبی بیشتر در نواحی نزدیک به قطب‌ها دیده می‌شود. دلیل این امر، میدان مغناطیسی زمین است. میدان مغناطیسی زمین مانند یک سپر عمل می‌کند و ذرات باردار خورشید را به سمت قطب‌ها هدایت می‌کند.

به همین دلیل، تراکم ذرات باردار در این مناطق بیشتر است و احتمال برخورد آنها با اتم‌های یونسفر و ایجاد شفق قطبی نیز بیشتر می‌شود.

بهترین مکان‌ها برای دیدن شفق قطبی عبارتند از نروژ، فنلاند، سوئد،کانادا، آلاسکا، اسکاتلند، ایرلند، روسیه می‌باشد  که به شرایط مختلفی مانند قدرت طوفان خورشیدی، وضعیت جوی و آلودگی نوری بستگی دارد.

در مجله همسفرشیم در اخبار گردشگری می‌خوانید:

اوپرت؛ سرزمین اقیانوس ابرها و مرز جنگل و کویر

معرفی جذابترین و بهترین کویرهای ایران برای آفرود سواری

تصاویری از کویر ایران:

شب پر ستاره در کویر خور
شب پر ستاره در کویر خور
شب پر ستاره در کویر مرنجاب
شب پر ستاره در کویر مرنجاب
رصد ستارگان در کویر مزینان
رصد ستارگان در کویر مزینان
کویر زیبای مصر در ایران
کویر زیبای مصر در ایران
 شهداد کلوتس (عکس از ایران ادونچر)
شهداد کلوتس (عکس از ایران ادونچر)
 کویر زمان آباد سمنان
کویر زمان آباد سمنان
 ستارگان در کویر متین آباد
ستارگان در کویر متین آباد

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا