جاذبه های گردشگریطبیعت گردی

اوپرت؛ سرزمین اقیانوس ابرها و مرز جنگل و کویر

بهشت گمشده در میان کوه‌ها

دروازه ای به سوی اقیانوسی از ابر

درست در نقطه‌ای که دامنه‌های سرسبز البرز به دشت‌های کویری ایران می‌رسند، گویی نگینِ طبیعت بر خاک نقش بسته است. اوپرت، ییلاقی بکر و رویایی، مقصدی بی‌نظیر برای طبیعت‌گردان و عاشقان آرامش است.

شاید با شنیدن نام اوپرت، اولین سوالی که در ذهن شما نقش ببندد این باشد که این گنج پنهان در کدام نقطه از ایران نهفته است؟ اوپرت، روستایی ییلاقی در مرز بین جنگل و کویر، بهشتی است که با نام “دیوار ابر” شناخته می‌شود.اوپرت- سمنان و مازندران.1

در دامنه شمالی این منطقه، ابرها به دلیل برخورد با ارتفاعات، متوقف شده و منظره‌ای تماشایی از دریایی از ابر را خلق می‌کنند. این ابرها، رطوبت حیات‌بخش را به جنگل‌های سرسبز شمال می‌رسانند و در مقابل، دامنه جنوبی به دلیل بارش کم، به سمت زردی متمایل می‌شود.

اما شهرت اوپرت فقط به اقیانوس ابرش ختم نمی‌شود. دیواره‌های کوهستانی این منطقه، منظره‌ای بی‌نظیر و نفس‌گیر را به نمایش می‌گذارند. صخره‌های سنگی عظیم، گویی مرزی بین دو دنیای متفاوت، دنیای سرسبز جنگل در شمال و دنیای کویری در جنوب، هستند. در فصل بهار و تابستان، اوپرت به ییلاقی محبوب برای اهالی منطقه تبدیل می‌شود. مردم محلی با به همراه بردن دام‌های خود به این منطقه، از طبیعت بکر و آب و هوای خنک آن لذت می‌برند.

تفریح در اوپرت؛ فرار از دنیای مجازی و غرق شدن در طبیعت

آنتن گوشی موبایل؟ اینجا خبری از آن نیست! اوپرت، بهشت آرامش و دورهمی‌های دوستانه، جایی که می‌توانید از فضای مجازی فاصله گرفته و به آغوش گرم طبیعت پناه ببرید.در سفر به اوپرت کجا اقامت کنیم؟

در این منطقه، به دور از آلودگی نوری شهر، ستارگان درخشان‌تر از همیشه در آسمان خودنمایی می‌کنند. دور آتش بنشینید، به رقص ستارگان خیره شوید و از این شب‌های رویایی لذت ببرید. پیاده‌روی در دل طبیعت بکر اوپرت، تنفس هوای پاک و تماشای مناظر چشم‌نواز، روح و جسمتان را جلا می‌دهد. همچنین اگر به دنبال تجربه‌ای هیجان‌انگیزتر هستید، کمپینگ در اوپرت را امتحان کنید. در زیر نور ستارگان، آشپزی کنید و از طعم بی‌نظیر غذای خود در دل طبیعت لذت ببرید. شما در مسیرتان به اوپرت، به احتمال زیاد با گله‌های بزرگ گوسفند روبرو خواهید شد. این منظره‌ی بی‌نظیر، خاطره‌ای به یاد ماندنی برای شما رقم خواهد زد. در نهایت اگر در زمان مناسب به اوپرت سفر کنید، می‌توانید با عشایر سنگسری ملاقات کرده و از شیر و گوشت تازه آنها خریداری کنید.

مسیرهای دسترسی

فرقی نمی‌کند که از چه مسیری راهی اوپرت می‌شوید، چه از جاده فیروزکوه عبور کنید و چه از سمت سمنان، در هر صورت، سفری خاطره‌انگیز در انتظار شماست.اوپرت- سمنان و مازندران

مسیرهای دسترسی از تهران:

  • مسیر فیروزکوه و خطیرکوه: این مسیر کوتاه‌تر و زیباتر است، اما به دلیل وضعیت نامناسب جاده، به همه مسافران پیشنهاد نمی‌شود. با این حال، جاده فیروزکوه به اوپرت یکی از زیباترین مسیرهای ایران است. بهترین مسیر از تهران جاده فیروزکوه است. شما بعد از عبور از پل ورسک، به سمت چپ بپیچید و از جاده فرعی به سمت اوپرت بروید.
  • مسیر شاهرود: برای رسیدن به اوپرت از طریق شاهرود، ابتدا باید به مهدی شهر بروید. با دیدن تابلوی منطقه حفاظت شده پرور، متوجه نزدیک شدن به این منطقه خواهید شد. در نهایت، بعد از عبور از روستاهای کولیم، ملاده و سرخده به اوپرت خواهید رسید.
  • از سمنان: جاده مهدیشهر، بعد از عبور از شهمیرزاد، به سمت چپ بپیچید و از جاده فرعی به سمت اوپرت بروید.

نکات و ملاحظات

  • مسافت: از تهران تا اوپرت حدود 318 کیلومتر است که حدود 5 ساعت و 15 دقیقه طول می‌کشد.
  • زمان: سفر به اوپرت در یک روز امکان‌پذیر نیست. حداقل دو روز برای این سفر در نظر بگیرید تا خسته نشوید.

وضعیت جاده فیروزکوه به اوپرت ممکن است در تمام فصول سال مناسب نباشد. قبل از سفر، وضعیت جاده را بررسی کنید. در اوپرت امکانات رفاهی محدودی وجود دارد. به دلیل کوهستانی بودن منطقه، اوپرت در زمستان بسیار سرد است.

نکاتی برای سفر به اوپرت

  1. بهترین زمان سفر به اوپرت، فصل بهار و تابستان است.
  2. برای رسیدن به اوپرت، باید به شهرستان مهدی‌شهر در استان سمنان بروید و از آنجا به سمت روستای سرخده حرکت کنید.
  3. در این منطقه امکانات رفاهی محدودی وجود دارد، بنابراین بهتر است قبل از سفر، مقدمات لازم را فراهم کنید.
  4. به حفظ محیط زیست احترام بگذارید و از ریختن زباله در طبیعت خودداری کنید.

اوپرت، نگینی در میان سمنان و مازندران

مناظر بدیع و چشم‌اندازهای سحرآمیز اوپرت، هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. گویی نقاش چیره دستی، با ظرافت تمام، قابی از زیباترین خلقت‌های خود را به تصویر کشیده است.

اگر شما هم از خوش‌اقبالان سفر به اوپرت بوده‌اید، بی‌شک خاطرات خوش و تجربیات منحصر به فردی از این سفر به یادماندنی در ذهن دارید. چه خوب است که با به اشتراک گذاشتن این خاطرات، دیگران را نیز در لذت و شگفتی این سفر سهیم کنید. بیایید با بازگو کردن داستان سفرمان به اوپرت، دیگران را به تماشای این گنجینه بی‌نظیر طبیعت دعوت کنیم. با کمی برنامه‌ریزی، سفری خاطره‌انگیز به اوپرت و تماشای اقیانوس ابر و طبیعت بکر آن را تجربه کنید. اگر به دنبال سفری به یاد ماندنی در دل طبیعت هستید، اوپرت را در لیست مقاصد خود قرار دهید.

شما می‌توانید مطالب مرتبط با طبیعت‌گردی و همچنین مشاهده انواع جاذبه های گردشگری را در مجله همسفرشیم مطالعه کنید.

همچنین این مطالب برای شما گردشگر و طبیعت گرد بسیار مفید است:

توسکانی، در انتظار شما!

پیدا شدن شمشیر 1100 ساله وایکینگ‌ها

چغازنبیل، میراث جهانی یونسکو در ایران

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا